[1922.12.07. Stuttgart] Németország ipara még épphogy elkezd magára találni az I. világháború okozta gazdasági sokkból, amikor Hermann Ackermann és Hermann Schmitt, dacolva a pesszimista közhangulattal saját céget alapít. A két tehetséges fiatalember nagy lelkesedéssel veti magát bele a munkába, ám azt ekkor még valószínűleg ők maguk sem gondolják, hogy későbbi találmányaiknak köszönhetően történelmet írnak.
Az első sarokcsiszológép
1954-ben ugyanis az Ackermann+Schmitt bemutatta a nagyközönségnek a világ első nagyfordulatú sarokcsiszológépét. A FLEX fantázianévre keresztelt elektromos kéziszerszám pedig azóta gyakorlatilag forradalmasította az egész feldolgozóipart.
A könnyen kezelhető, nagyfordulatú kéziszerszámot hamar megszerették az ipari felhasználók, akik gyorsan rájöttek arra az előnyre is, hogy a találmány nem csupán csiszolásra, hanem hatékony vágási- és darabolási munkálatokra is kiválóan alkalmas.
Vágótárcsák előnyei
Rövid időn belül megjelentek a kifejezetten vágásra készült tárcsák. A csiszolótárcsáknál vékonyabb anyagból készült vágókorongok az alábbi előnyöket nyújtották a felhasználóknak:
- csökkentették a vibrációt a munkafázisban,
- a kisebb felületi súrlódásnak köszönhetően kevésbé melegítették fel az anyagot,
- drasztikusan csökkentették a szikrák mennyiségét,
- kevesebb erő alkalmazása mellett gyorsították fel a munkafolyamatot,
- költséghatékonyabbá tették a vágást, mert a vágótárcsa olcsóbb és kopásállósága is magasabb volt a csiszolótárcsáknál.
Vágótárcsák típusai, felhasználási területei
Az ipar évtizedeken át tartó innovációja természetesen a vágótárcsákat sem kerülte el, így mára szinte az összes vágási feladatra létezik speciálisan kifejlesztett, professzionális vágótárcsa-típus, ami a lehető leghatékonyabb megoldást nyújtja:
- vékonyfalú acél vágásához: extra vékony, nagyon kemény vágótárcsa, kifejezetten vékonyabb acélcsövek és -acélprofilok vagy acéllemezek gyors darabolásához fejlesztve.
- vaselemek darabolásához: egy középkemény, tartós vágótárcsa sokrétű felhasználásra. Csövek, fémlemezek és idomacélok vágásához használható fel.
- öntöttvas- és acélötvözet vágásához: középkemény vágótárcsa hajlított- és egyenes kivitelben, szerkezeti acél, ötvözött és erősen ötvözött acélok, nemesacélok és öntöttvas megmunkálásához, valamint nagyobb keresztmetszetű szilárd anyagok vágásához.
- nemesacél munkadarabok vágásához: kemény, extra vékony anyagból készült vágótárcsa, kifejezetten kén- és vasmentes, inox anyagok szakszerű darabolásához.
- nemvasfémek- vagy nemfémes anyagokhoz: középkemény kivitelű speciális vágótárcsa, amely nyitott anyagszerkezete miatt nem tömődik el. Ideális választás alumíniumból készült munkadarabok vágásához.
- egyéb anyagok darabolásához: nedves- és szárazvágásra is alkalmas gyémánt vágótárcsa, vasbeton, kő és hasonló anyagok megmunkálására. Sokrétű felhasználást tesz lehetővé.
5 tipp vágótárcsák használatához
A hatékony és biztonságos munkavégzésnek csupán az első feltétele a munkadarab anyagának megfelelő vágótárcsa megválasztása.Emellett még az alábbi tényezőkre is érdemes kiemelt figyelmet fordítania:
- Válasszon a sarokcsiszológépnek megfelelő átmérőjű vágókorongot!
- Használja a lehető legvékonyabb vágótárcsát, ami még ajánlott a munka során!
- Ügyeljen a maximális fordulatszámra, különben balesetveszélyes lehet a munkavégzés!
- Gondoskodjon a megfelelő munkavédelmi ruházatról, így minimalizálhatja a munkabalesetek előfordulását a műhelyben vagy a karbantartás ideje alatt.
- Éljen a vágótárcsák esetében is az e-beszerzés adta előnyökkel és rendelje meg a szükséges alapanyagokat a Hahn+Kolb Hungária Kft. webáruházából.